Obliečky do postieľky pre najmenších

Pre najmenšie bábätká je dobré vyberať kvalitné obliečky z bavlny alebo perkál. Bavlna je priedušná, perkál je hustejšia a zahreje. Je vhodné zohľadniť dobu, kedy sa novorodenec narodil a akú má teplotu telíčka. Podľa toho zvoľte aj druh obliečky. Niektorým bábätkám stačí bavlna, iné sa potrebuje zahriať viac. Rolu hrá veľa faktorov, s ktorými súvisí aj ročné obdobie.

Zaspávanie s bábätkom

Souprava-do-kočárku

Súprava do kočíka

Novorodenec je predsa len v ťažkej situácii. Vysporiadava sa so zmenou okolitého prostredia a má v ňom pocit neistoty. Cíti sa ohrozený, nepáči sa mu svetlo, hluk, dokonca ani jeho postieľka. Lepšia je postieľka menšia, pretože sa v nej dieťa cíti lepšie, podobne ako u mamičky v brušku. Je potreba súčasne s postieľkou zabezpečiť aj matrac (kokosové vlákno plus molitan). Tiež kvalitný rošt a v neposlednom rade krásne obliečky do postieľky. Zaspávanie s bábätkom je tak v tomto prípade jednoduchšie. Zabezpečila ste mu všetko potrebné k tomu, aby boli jeho potreby uspokojené na sto percent.

Lenže, aj napriek tomu sa vám nemusí podariť, že bábätko zvládne spať v postieľke hneď v samom počiatku. Vziať ho do vlastnej postele je niekedy jediným riešením, ale snažte sa skôr o to, naučiť dieťa režimu. Teplá kúpeľ, masírovanie pokožky olejčekom, voľné dupačky na spinkanie, nakŕmenie, odgrgnutie si, prebalenie, to všetko a oveľa viac, je potrebné na uspokojenie potrieb, ale aj bezpečnosti dieťaťa.

Existujú postieľky, ktorým možno bočnice dať dole a bábätko tak aj s postieľkou prisuniete k posteli svojej (musia vyhovovať výškou, aby nehrozil dieťaťu pád). S zaspávaním bábätka tak súvisí aj dobrá starostlivosť, ktorú mu ako matka poskytujete.

Starostlivosť o dieťa

O dieťa by sme mali starať s láskou a nehou, aj keď ešte hovorenému slovu nerozumie. Komunikujte s ním, chváľte ho, oslovujte ho zdrobnené, váš tón hlasu vníma. Pekne sa postarajte o jeho komfort pred spaním. Vykúpte ho, namasírujte telíčko, nakŕmte, prebaľte, atď. Niektoré deti nezaspia bez cumlíka a plagáte. Je to síce detail, ale ak bez neho nezaspí, tak mu ho nevyberajte. Na vodníka, ktorý na dudák čaká v záchodovej mise, je predsa len ešte čas. Starajte sa o svoje dieťa a vnímajte ho aj s jeho individuálnymi potrebami. Tým, že kamarátky dieťa už nemá na noc cumlík alebo plin sa nenechajte znepokojiť. Každé dieťa sa učí tieto návyky iným tempom a treba na to potrebuje viac času. Ak sa predsa len potrebujete uistiť, že je všetko v poriadku, praktický lekár vám poradí.

Čím sa teda postarať o príjemný spánok

Malé dieťa má rado nad postieľkou nejakú hračku. Najlepšie to vyriešite kolotočom vydávajúcim zvuky. Dieťa hračku fixuje očami, prezerá si ju a dobre na ňu vidí. Čo sa týka hračiek vedľa seba, tak tie môže vnímať v postieľke skôr negatívne. Rozdiel je, keď dáte dieťa na hraciu deku, tam je obklopení hračkami samozrejmosť. Pri zaistení pokojného spánku bábätku postačí hrací kolotoč nad postieľku.

Príjemnú klímu zaistíte vyvetraním miestnosti. Zabalené a umyté dieťatko preneste do postieľky a nechajte svietiť malé svetielko. Tiež vyberte správne obliečok.

Prvý rok života je lepšie, keď máte postieľku pri sebe, potom na blízku. Kúpte si snímač dychu, budete pokojnejší. Zárukou nerušené noci je aj pokojná mamička, ktorá na dieťa neprenáša stres. Keď zaplače, vstane a zistí, čo mu chýba.

Väčším detičkám je možnosť pred spaním prečítať rozprávku alebo im pustiť premietanie nočnej oblohy na stenu. Deti sa boja tmy, čo je logické. Pokojne sa môžu spočiatku naučiť spať s rozsvietenou lampičkou. Lepšie, než aby sa budili s nočnou morou. Čo sa týka voľby obliečky, rozhodne by malo zodpovedať hygienickým normám. Tomuto faktu vyhovuje najmä bavlna, ale musí obsahovať vysoký podiel vlákien v gramáži. Jedine tak bude vášmu dieťaťu príjemné teplúčko a nikde ho nebudú zábnout nožičky alebo ručičky. Veľkosť obliečky určíte podľa postieľky a tiež výšky dieťaťa. Určite by bolo nemilé, keby mu z neho vytŕčali nôžky. Dajte si s výberom záležať.